Wystawa prac Krzysztofa Rozpondka pt. „Zamknięte”

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

ma przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy

KRZYSZTOFA ROZPONDKA

„Zamknięte”

Wystawa otwarta: 14 listopada 2017 – 13 stycznia 2018

Wernisaż: 14 listopada 2017, godz. 18.00

Galeria Lipowa 3

ul. Lipowa 3, Kraków

Kurator wystawy: Aleksandra Skorek

Sztuka Krzysztofa Rozpondka wydaje się być sztuką nie „na nasze czasy”. Brak jej krzykliwości i napastliwości. Nie prowokuje tematyką, nie przyciąga widza agresywną kolorystyką czy nietypowym  kształtem. Jej analiza wymaga uwagi i wrażliwości. Na pierwszy rzut oka oczywista, po bliższym przyjrzeniu się zaskakująca głębią treści i różnorodnością ich interpretacji.

Krzysztof Rozpondek pokazuje, że w ceramice prosta forma to tak naprawdę tysiące wariantów i możliwości, podobnie jak stonowana barwa, szorstkość faktury. Jego rzeźby to glina, to materia, ciężar, ogień,  wszystko to, co pierwotne, a jednocześnie współczesne, co stanowi o istocie ceramiki.

Zapraszam do Galerii Lipowa 3 na wystawę prezentującą rzeźby Artysty powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat.  Będzie to jedyna okazja, by zobaczyć w Krakowie prace jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich ceramików. I wbrew przewrotnemu tytułowi w godzinach otwarcia na pewno nie będzie „zamknięte”…

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

Krzysztof Rozpondek (ur. 1961) – absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnej ASP), profesor sztuk plastycznych, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Prodziekan Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Współorganizator interdyscyplinarnej grupy twórczej Ościenia, uczestnik wielu plenerów, sympozjów oraz wystaw w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008) r. Uhonorowany Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2011) i Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2013). W 2017 roku odznaczony Krzyżem Zasługi.