Zapraszamy na drugą część spotkania o Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej – pierwszej studentce krakowskiej ASP

Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Sekcja Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Fundacja TA serdecznie zapraszają na drugą część spotkania z okazji stulecia obecności pierwszej studentki – Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej – na krakowskiej ASP, które odbędzie się 27 listopada 2017 r., w godz. 17.00-19.00 w Budynku Głównym na pl. Matejki 13, I p., s.100.

Zofia Baltarowicz-Dzielińska dokładnie 100 lat temu w październiku 1917 roku została przyjęta do pracowni rzeźby przez prof. Konstantego Laszczkę. Za tym faktem – wymuszonym przez determinację Baltarowicz-Dzielińskiej – poszły nieuniknione zmiany. W 1918 r. podjęto oficjalną uchwałę o przyjęciu kobiet na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Przypominany zapomnianą protagonistkę, mając świadomość, że 100 lat obecności kobiet w ASP w Krakowie – to mało wobec dwóchsetlecia naszej Akademii.

Zainteresowanie pierwszą studentką ASP w Krakowie zawdzięczamy dr hab. Iwonie Demko z Wydziału Rzeźby, która konsekwentnie zajmuje się przywróceniem pamięci o tej zapomnianej artystce. 6 listopada w tym samym miejscu Iwona Demko przedstawiła swoje odkrywcze badania i fascynacje w formie obszernego wykładu, który tak się rozrósł, że postanowiliśmy urządzić zaplanowaną dyskusję w nowym terminie.

Zapraszamy na dyskusję o (nie)obecności kobiet na ASP (nie tylko w Krakowie) z udziałem: Iwony Demko, Małgorzaty Dąbrowskiej, Karoliny Harazim-Mazur, Moniki Rydiger, Magdy Ujmy. Prowadzenie Anna Baranowa.

Notka o Zofii Baltarowicz na stronie Archiwum Historii Kobiet na www.