22 października o godz. 17.00 wernisażem wystawy „Uchylić fałdy zasłon” rozpocznie się kolejny projekt poświęcony przypominaniu ważnych twórczyń, które historia sztuki pominęła, przygotowany przez Iwoną Demko i dyrektorkę Domu Norymberskiego Renatę Kopyto. Tym razem jego bohaterką będzie Lilly Reich, pierwsza zawodowa designerka i architektka wnętrz, partnerka i współpracowniczka Ludwiga Miesa van der Rohe, jednego z najważniejszych architektów modernizmu. Ich współpraca trwała 13 lat, a wiele projektów autorstwa Lilly Reich do dzisiaj przypisuje się Miesowi van der Rohe.
Wydarzenie obejmie wystawę współczesnych artystek, których prace korespondują z twórczością Lilly Reich, pokazy filmów oraz spotkanie z historyczką sztuki, Christiane Lange. Jej badania, wystawy i filmy skupiają się na ostatnich latach europejskiej twórczości Miesa van der Rohe, Lilly Reich i Bauhausu, jest autorką publikacji: Ludwig Mies van der Rohe & Lilly Reich: furniture and interiors.
Artystki: Paweł Błęcki, Isabelle Enders, Monika Rościszewska, Juliane Schölß, Su-Ran Sichling, Małgorzata Szymankiewicz
Projekt towarzyszący: Bal Architektek – Dominika Janicka, Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska
Kuratorki: Iwona Demko, Renata Kopyto
23.10 – 17.11.2023
Wernisaż: 22.10.2023, godz. 17.00
Galeria Domu Norymberskiego
ul. Skałeczna 2, 31-096 Kraków
Więcej informacji znajduje się na stronie Domu Norymberskiego http://dom-norymberski.com/uchylic-faldy-zaslon-lilly-reich/
Przed wernisażem wraz z Muzeum HERstorii Sztuki zapraszamy na spacer po Kazimierzu z Zofią Noworol-Ostrowską. Zbiórka: 22.10, godz.15.00 przed Domem Norymberskim
Wydarzenia towarzyszące:
24.10.2023, godz. 18.00
Aula, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, pl. Matejki 13, Kraków
Christiane Lange: Granice współpracy i migracje idei. O projektach Lilly Reich i Miesa van der Rohe.
Prowadzenie: Anna Bas
Christiane Lange, historyczka sztuki, członkini Niemieckiej Fundacji Badawczej założycielka i przewodnicząca stowarzyszenia Projekt Mies in Krefeld (MIK) e. V. w Krefeld. Jej badania, wystawy i filmy skupiają się na ostatnich latach europejskiej twórczości Miesa van der Rohe, Lilly Reich i Bauhausu. W 2013 roku była kuratorką projektu „MIES 1:1 The Golfclub”, rekonstrukcji pawilonu w oparciu o projekt konkursowy Ludwiga Miesa van der Rohe z 1930 roku, jaki powstał we współpracy z pracownią architektoniczną Robbrecht en Daem Architecten. Jej prace badawcze dotyczą współpracy członków Bauhausu z niemieckim przemysłem jedwabniczym. Zrealizowała na ten temat wystawę i film dokumentalny. Jest autorką publikacji: Ludwig Mies van der Rohe & Lilly Reich: furniture and interiors, wydawnictwo Hatje Cantz Verlag, 2007
26.10.2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków
Haus Tugendhat
film dokumentalny, Niemcy 2013, 112 min.
Reżyseria: Dieter Reifarth
W Brnie w Czechach znajduje się jeden z najwybitniejszych przykładów architektury modernistycznej: Willa Tugendhatów zbudowana przez Miesa van der Rohe i Lilly Reich w latach 1928-1930. Dom jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale dopiero od 2012 roku jest udostępniony do zwiedzania. Do tego czasu trwały bezowocne negocjacje w sprawie zwrotu budynku jego właścicielom.
Rodzina Tugendhatów, żydowskich przedsiębiorców, mieszkała w swoim domu zaledwie osiem lat. Po przyłączeniu Czechosłowacji do hitlerowskich Niemiec musieli emigrować, najpierw do Szwajcarii, potem do Wenezueli. W pierwszych latach powojennych dom służył jako szkoła rytmiki i baletu, pod koniec lat czterdziestych został przekształcony w ośrodek terapeutyczny, a następnie szkołę dla dzieci ze skoliozą. Po „aksamitnej rewolucji” Václav Klaus i Vladimír Mečiar tutaj negocjowali rozdział Czechosłowacji na dwa odrębne państwa.
Dom Tugendhatów jest nie tylko architektonicznym arcydziełem, którego losy mocno powiązane są z historią XX wieku. Jest on także symbolem awangardy i odzwierciedla stosunek, jaki do nowoczesnych form artystycznych miały opresyjne systemy polityczne ubiegłego stulecia.
14.11.2023, godz.18.00
Aula, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, pl. Matejki 13, Kraków
Mies van der Rohe. Kobieca historia rodzinna
film dokumentalny, Szwajcaria, 2023, 82 min.
Reżyseria: Sabine Gisiger
„W szalonych latach dwudziestych mój ojciec dość szybko dołączył do elity modernizmu” opowiada w filmie Georgia, najstarsza córka słynnego architekta. „Ale nazwisko Mies brzmiało jak zła pogoda lub zły charakter. Trudno było z nim stać się sławnym”. („mies” po niemiecku oznacza: kiepski, lichy, brzydki). Dlatego przedsiębiorczy tata dodał sobie nazwisko matki i dodatkowo okrasił je holenderskim tytułem szlacheckim. W ten sposób prosty budowlaniec stał się światowym arystokratą.
W swoim dokumencie szwajcarska reżyserka Sabine Gisiger tylko w niewielkim stopniu interesuje się minimalistyczną architekturą mistrza modernizmu. Zamiast tego zwraca uwagę na najważniejsze kobiety w jego życiu. Obok wspomnianej już córki, Georgii w filmie pojawia się żona Ada, partnerka i współpracowniczka Lilly Reich czy zaprzyjaźniona z rodziną tancerka Mary Wigman. Gisiger swoją opowieść snuje w oparciu o opublikowane w 2001 roku wspomnienia Georgii van der Rohe, którą na ekranie odtwarza znakomita niemiecka aktorka Katharina Thalbach.
[On Set with] Lilly Reich
Film dokumentalny, Hiszpania, 2022, 33 min.
Reżyseria: Avelina Prat
Scenariusz: Débora Domingo, Laura Lizondo
Na podstawie zachowanych, nielicznych zdjęć, rysunków, projektów, archiwalnych materiałów filmowych autorki filmu próbują zdekonstruować drogę zawodową Lilly Reich oraz pokazać jej znaczenie jako pionierki modernistycznej architektury wnętrz i współczesnego designu.
Zapraszam do udziału w naszych wydarzeniach i poznania niezwykłej designerki, której są poświęcone.
Partnerami organizowanego przez Dom Norymberski projektu są: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie i Festiwal Conrada oraz BAL Architektek i Muzeum HERstorii Sztuki