Środa 7.12, g. 13:30
Sprawna ręka Moshe Kupfermana – prezentacja twórczości Moshe Kufpermana i spotkanie z udziałem artystów Marka Chlandy i Przemysława Branasa oraz kuratorów projektu Sprawna ręka Ewy Łączyńskiej-Widz (BWA Tarnów) i Piotra Stasiowskiego (Gdańska Galeria Miejska)
Aula Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pl. Matejki 13
Wstęp wolny
Moshe Kupferman (1926-2003) uznawany jest za jednego z najważniejszych izraelskich malarzy. Urodził się i dorastał w podkarpackim Jarosławiu. W 1948 roku wyjechał do Izraela, gdzie był jednym z założycieli kibucu Bojowników Gett Lohamei HaGetaot. Pracował tam jako murarz, ale równocześnie rozwijał swój talent artystyczny. Stworzył swój rozpoznawalny styl malarski, który zyskała wielkie uznanie. Wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie zaowocowały szeregiem jego indywidualnych wystaw, w takich miejscach jak Muzeum Izraela w Jerozolimie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowe w Sztokholmie czy Centrum Pompidou w Paryżu. Jego prace pokazywane były również na wielu zbiorowych wystawach zbiorowych, m.in. XLII Biennale Sztuki w Wenecji.
W 1993 roku Marek Chlanda poznał Moshe Kupfermana. Wspólnie pokazywali swoje prace na wystawie Gdzie jest brat twój, Abel? kuratorowanej przez Andy Rottenberg (Zachęta, 1995). Marek Chlanda kilkakrotnie odwiedzał kibuc Lohamei HaGetaot.
Po wielu latach prace Moshe Kupfermana i Marka Chlandy znów spotkają sie na jednej wystawie. Jej tytuł to Sprawna ręka – tłumaczenie hebrajskiego Jad Charuzim. Pod taką nazwą w przedwojennym Jarosławiu działało Stowarzyszenie Rękodzielników Żydowskich. Nawiązując do struktury kibucu, projekt Sprawna ręka był realizowany kolektywnie, m.in. z udziałem Przemysława Branasa – artysty, który podobnie jak Kupferman pochodzi z Jarosławia.
W programie wystawy:
Czwartek 8.12.2016, g. 18:30 – otwarcie wystawy / BWA Tarnów
Niedziela 11.12, g. 15:00 – Gdzie jest brat twój, Abel? – spotkanie z Andą Rottenberg / Ratusz, Rynek, Tarnów
Niedziela 11.12, g. 16:30 – po wystawie oprowadzają Marek Chlanda i Igor Bloch / BWA Tarnów
25.03-4.06.2017 – Sprawna ręka. Moshe Kupferman/Marek Chlanda – wystawa / Gdańska Galeria Miejska
Marek Chlanda (ur. 1954 roku w Krakowie) rysownik, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji, performer. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w 1978 roku. Mieszka w Krakowie. Poznał Moshe Kupfermana w 1993 roku w czasie jego pobytu w Polsce. Wspólnie brali udział w wystawie Gdzie jest brat twój, Abel? kuratorowanej przez Andę Rottenberg (Zachęta, Warszawa 1995). Kilkakrotnie odwiedzał kibuc Lohamei HaGetaot, gdzie mieszkał i pracował Kupferman.
Przemysław Branas (ur. 1987 roku w Jarosławiu) w 2008 roku ukończył Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Absolwent wydziału intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Brał udział m.in. w festiwalu Embodied Action (Hong Kong, 2016),GUYU ACTION Performance Art Festival (Chiny, 2016), Polish Performance Night (Le Lieu Gallery, Quebec, 2014). Autor wystaw indywidualnych Moro (Galeria Wschodnia, Łódź, 2013) Czkawka w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (MOCAK, Kraków, 2014), Praca-technika (Project Room, CSW Zamek Ujazdowski, 2016). Laureat nagrody Fundacji Grey House Szara Kamienica (2015). Mieszka w Jarosławiu.
Ewa Łączyńska-Widz (ur. 1983) historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów o sztuce, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Stypendystka Chinati Foudation (Marfa, USA), kolekcji dzieł sztuki założonej na pustyni. Współredaktorka książki Tarnów. 1000 lat nowoczesności (z Dawidem Radziszewskim). Członkini Zarządu Sekcji Polskiej AICA. Zainteresowana łączeniem sztuki współczesnej z historią i lokalnymi kontekstami.
Piotr Stasiowski (ur. 1980 w Jarosławiu) absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i Podyplomowych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006-2011 prowadził Studio BWA przy BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, a w latach 2012-2014 był głównym kuratorem Muzeum Współczesnego Wrocław. Od 2015 roku dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. Kurator wystaw, autor wielu tekstów dotyczących sztuki publikowanych w magazynach i katalogach.