Wystawa rzeźb prof. Jerzego Nowakowskiego w Galerii „R”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż rzeźb prof. Jerzy Nowakowski, który odbędzie się 4 X 2018 roku o godz. 13.00 w Galerii Wydziału Rzeźby „R” przy Placu Matejki 13.

Jerzy Nowakowski urodził się 1 stycznia 1947 roku w Przemyślu. Liceum Sztuk Plastycznych ukończył w Jarosławiu w 1965 roku. W latach 1965-1971 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Mariana Koniecznego i Jacka Pugeta. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni docent Wandy Ślędzińskiej w 1971 roku. Od 1971 do 2017 roku był zatrudniony na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Początkowo na stanowisku asystenta w prac. Rzeźby I roku prowadzonej przez prof. Stefana Borzęckiego. W latach 1977-1982 prowadził pracownię medalierstwa i warsztaty odlewnictwa artystycznego. Od roku 1982 do 1999 prowadził pracownię rzeźby dla studentów I roku WR, a od roku 1999 do 2017 II pracownię rzeźby – dyplomującą. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1994 r., stanowisko prof. zwyczajnego 1996 r. W latach 1981-1984 i 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Rzeźby, a w latach 1990-1996 dziekanem tego wydziału. W latach 2005-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Równolegle do ukończenia studiów nieprzerwanie zajmuje się rzeźbą i medalierstwem. Rezultaty tej pracy pokazywał na wielu wystawach w kraju i za granicą, na wystawach indywidualnych /38 prezentacji/ i zbiorowych /ok. 400-stu/. Od roku 1975 bierze udział w Międzynarodowych Wystawach Sztuki Medalierskiej FIDEM na całym świecie, przez wiele lat /od 1980 r./ współpracował ze Stowarzyszeniem Darmstadzka Secesja uczestnicząc w plenerach i wystawach we Francji i Niemczech, również w wielu sympozjach w Csongrad /Węgry/.

Prace Nowakowskiego były nagradzane i wyróżniane na wielu konkursach i wystawach, znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Posiadają je m.in. Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, British Museum w Londynie, Bode Muzeum w Berlinie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Etnograficzno-Historyczne w Chojnicach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Światowe Centrum Intelektualne „OLIMPOS” w Atenach, Zbiory Galerii Miasta Solvesborg /Szwecja/, Muzeum Archidiecezji Lwowskiej, Galerii Wydziału Rzeźby i Muzeum ASP w Krakowie. Posiada wiele realizacji rzeźb plenerowych tablic upamiętniających ważne postaci i wydarzenia oraz medali /ok. 540/. Obecnie jest autorem medalu upamiętniającego 200-lecie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W roku 2013 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej-2015, Złotym medalem za długoletnią służbę-2017, w roku 2004 otrzymał „Złoty Laur” za „Mistrzostwo w Sztuce Rzeźbienia” przyznawany przez Fundację Kultury Polskiej, w 2009 Odznakę „Honoris Gratia” przyznaną przez Prezydenta Miasta Krakowa, a w 2010 roku Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Jest Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Twórczego „POLART”, Towarzystwa Przyjaciół ASP w Krakowie.