Wydział Rzeźby powołał w 2009 roku w historycznych murach Akademii Sztuk Pięknych profesjonalną galerię rzeźby, mając w swych planach i ambicjach wykreowanie miejsca, które stałoby się żywym centrum, prezentującym różnorodne dokonania artystyczne twórców zajmujących się rzeźbą.
W roku 2010 Wydział rozpoczął realizację cyklu wystawienniczego pt. „Galeria Mistrzów”, który ma na celu zapoznanie społeczeństwa i środowiska akademickiego z twórczością wybitnych przedstawicieli rzeźby polskiej. Celem tego zadania jest niekomercyjne prezentowanie w przestrzeni ekspozycyjnej zwanej „Sienią Matejkowską” unikatowych dzieł rzeźbiarskich (nigdy dotąd nieprezentowanych w Krakowie), których wartość artystyczna ugruntowuje pozycję tej dyscypliny i jest świadectwem jej ciągłego rozwoju.
Artyści wybrani do indywidualnych wystaw pochodzą z różnych regionów Polski i chociaż reprezentują odmienne postawy artystyczne, to wspólnym mianownikiem ich twórczości jest nowatorskie myślenie o formie rzeźbiarskiej idące w parze z mistrzowską techniką. Oryginalność ich wizji artystycznej wraz z doskonałością warsztatu wydaje się być charakterystycznym wyróżnikiem, który zdecydował o wyborze ich twórczości jako reprezentatywnych dla współczesnych dokonań w zakresie rzeźby.
Wystawy z cyklu „Galeria Mistrzów” – to wielopokoleniowa prezentacja twórczości wybitnych artystów, która pozwoli na wzmocnienie kulturotwórczej roli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na stworzenie platformy dla wspólnej wymiany wiedzy i poglądów, nie tylko w społeczności akademickiej, ale także w środowiskach funkcjonujących poza uczelnią, dając szansę propagowania idei artystycznych, poprzez spotkanie szerokiego grona odbiorców z twórcą i jego dziełami.
Wernisaż wystawy poplenerowej Harenda -Zakopane Część II
Fotorelacja z wernisażu wystawy z dnia 25.04.2024, na którym można było zobaczyć efekty prac studentów Wydziału Rzeźby, które powstały na wyjeździe plenerowym Harenda -Zakopane.
Lista uczestników wystawy:
Emilia Fajt
Wiktoria Kudyba
Maria Mocur
Mija Szura
Zuzanna Wójcik
Wernisaż wystawy poplenerowej Harenda -Zakopane Część I.
Fotorelacja z wernisażu wystawy z dnia 16.04.2024, na którym można było zobaczyć efekty prac studentów Wydziału Rzeźby, które powstały na wyjeździe plenerowym Harenda -Zakopane.
Lista uczestników wystawy:
Julia Biela
Kacper Gotkowski
Natalia Małkiewicz
Natalia Prządo
Marcin Rockstein
Miłosz Tomkowicz
Wystawa „Ślady Relacji”, Ewa Szlachetka – Depak
Fotorelacja z wernisażu wystawy „Ślady Relacji” autorstwa Ewy Szlachetka – Depak, ktora się odbyła 4 kwietnia 2024 r.
Wystawa Ludwiki Szemioth
W dniu 1.02.24 r miało miejsce otwarcie wystawy, Profesor Wydziału Rzeźby, Ludwiki Szemioth – Bursa, która prowadziła Rzeźbę w Ceramice ponad 30 lat, tworzyła różnorodne prace w ceramice, jej ulubionym tematem rzeźbiarskim były zwierzęta, lubiła je i uważała że należy je chronić przed okrucieństwem i zagładą.
Wystawa czynna 1.02 – 29.02.24r
Galeria R- Wydział Rzeźby- parter, pl. Matejki 13.
Zapraszamy
Wystawa pt. Sztuka zaangażowana społecznie
W dniu 18.12.23 miało miejsce otwarcie wystawy -Sztuka zaangażowana społecznie- prace ze szkła uczniów Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, ukazały aktualne problemy dotyczące świadomości zagrożeń wynikających w XXI w.
Wystawa pt. Digital upcycling
Fotorelacja z wernisaż wystawy z 23.11.2023
Wystawa zbiorowa pt. “30nanosekund”.
Uczestnicy wystawy: dr hab. Jarosław Bogucki, dr Szymon Zwoliński, mgr Kaja Koster, mgr Żaneta Psiuk, mgr Jaśmina Kamińska.
18.01.2022