Rozstrzygnięto konkurs organizowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na projekt rzeźby upamiętniającej postać Stanisława Pyjasa. Pierwszą nagrodę przyznano dr Dariuszowi Sitkowi. Zaproponowana przez artystę forma przestrzenna wraz z koncepcją zagospodarowania terenu powstanie w Krakowie przy ul. Oleandry i Alei 3-go Maja.
Zwycięzca konkursu tak tłumaczy koncepcję swojego dzieła „Projekt rzeźby odnosi się do upamiętnienia Stanisława Pyjasa poprzez przywołanie jego najbardziej charakterystycznego portretu, który zaistniał w przestrzeni publicznej, przekazie medialnym i świadomości ludzi zaraz po tragicznej śmierci w maju 1997 r. w Krakowie. Zdjęcie Pyjasa pochodzi z okresu jego studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim i stanowiło swego czasu ikonę młodego opozycjonisty, który zginął bestialsko pobity przez Służbę Bezpieczeństwa. Charakterystyczny czarno-biały portret mocno zgrafizowany (pozbawiony szczegółów) powiększony, planuję zawrzeć w kształcie bramy z łukiem. Brama, jako symbol przejścia, w tym wypadku odnosi się również do miejsca, przy ulicy Szewskiej 7, w którym znaleziono martwego Stanisława Pyjasa. Dodatkowo, elementami określającym symbolicznie przemoc, opresję, jakiej jeszcze za życia poddany był ten mody człowiek, będą pionowe, stalowe elementy – kraty jakby więzienne wycięte w taki sposób, żeby tworzyły podobiznę Stanisława Pyjasa. Ta rzeźbiarska kompozycja umiejscowiona na specjalnie zaprojektowanej ścieżce będzie wolnostojącą formą wkomponowaną w otoczenie. Z przodu kompozycji, bezpośrednio na betonowej ścieżce będzie wolnostojącą formą wkomponowaną w otoczenie. Z przodu kompozycji, bezpośrednio na betonowej ścieżce planuję zatopić w betonie elementy stalowe, które optycznie utworzą negatyw portretu Pyjasa. Podobny zabieg, zatopienie w betonie opisu dotyczącego postaci Stanisława Pyjasa mam zamiar zrealizować na betonowej ścieżce.”
Nagrodzone prace można oglądać w Galerii Promocyjnej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie do 6 grudnia 2017 r. Wernisaż wystawy odbył się 30 listopada 2017 r. Oficjalnego otwarcia dokonał JM Rektor prof. Stanisław Tabisz oraz Prorektor ds. Studenckich dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP.
Sąd konkursowy obradował w składzie:
- Przewodniczący: prof. dr hab. Stanisław Tabisz, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
- Zastępca Przewodniczącego: dr hab. Andrzej Szczerski, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie
- dr hab. Wiesław Koronowski, prof. zw. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – sędzia
- Bronisław Wildstein, publicysta, dziennikarz, pisarz – sędzia
- dr hab. Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa – sędzia
- Małgorzata Dziewońska, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie – sędzia
- dr hab. Jan Tutaj, prof. Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Prorektor ds. Studenckich ASP w Krakowie – sędzia
- dr hab. Jarosław Perszko, prof. nzw. Politechniki Białostockiej, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej – sędzia
- dr hab. Maciej Aleksandrowicz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – sędzia referent
Przyznano następujące nagrody:
I nagrodę otrzymał Dariusz Sitek
II nagrodę otrzymał Artrem Dmytrenko
III nagrodę otrzymał zespół w składzie: Jacek Kiciński, Rafał Stachowicz
Ponadto sąd konkursowy przyznał wyróżnienie dla dr Doroty Nieznalskiej