Karol Badyna

dr hab. Karol Badyna, prof. ASP

Prowadzący w Pracownia Rzeźby III

e-mail:  pforma@poczta.onet.pl

 

www.badyna.pl

 

Karol Badyna urodził się w 1960 roku w Stąporkowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego w roku 1988 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Od 1988 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym krakowskiej ASP.

W dorobku artystycznym posiada dziewięć wystaw indywidualnych i kilkanaście wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą oraz wiele realizacji pomnikowych. W Nowym Jorku w siedzibie ONZ zrealizował pomnik Artura Rubinsteina, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie pomnik Jana Karskiego, w Singapurze na terenie Ogrodu Botanicznego pomnik Fryderyka Chopina. W Polsce zrealizował rzeźby dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie oraz dla wielu miast, m.in. dla Dąbrowy Górniczej, Kielc, Końskich, Krakowa, Lublina, Mińska Mazowieckiego, Płocka, Sandomierza, Tarnogrodu. W zakresie małej formy rzeźbiarskiej wykonał statuetki dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W dorobku artysty szczególne miejsce zajmuje sztuka sakralna. Jest autorem ponad trzydziestu kompleksowych projektów kościołów i kaplic na terenie całej Polski.

back to top