Zapraszamy na Wystawę końcoworoczną 2022

Plakat wystawy końcoworocznej studentów ASP w Krakowie

Zapraszamy na wernisaż Wystawy Końcoworocznej Wydziału Rzeźby, który odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca 2022 r. o godz. 12.00 (pl. Matejki 13). Ekspozycja będzie dostępna od 5 do 12 czerwca 2022 r. w godz. 10.00-18.00.

Czas Pandemii był dla Wydziału Rzeźby wyjątkową sposobnością na rozwój swojej wizualnej tożsamości w sferze cyfrowej, czego barwnym przykładem jest reprezentacja Wydziału na FB czy IG. Ponadto oferta programowa studiów na Wydziale Rzeźby uzupełniona została o Pracownię Rzeźby Cyfrowej, gdzie studenci mają możliwość doskonalenia umiejętności modelowania, skanowania oraz druku 3d.

Po dwóch latach nieobecności wraca wystawa wieńcząca pracę studentów w roku akademickim 2021/22. Na Wydziale Rzeźby to przede wszystkim możliwość zaglądnięcia do pracowni rzeźbiarskich, na co dzień pełnych pracy i niedostępnych dla osób z zewnątrz.

Wydział Rzeźby, w tym roku zaprezentuje pełny wachlarz podejmowanych przez studentów tematów i rozwiązań przestrzennych. Zaczynając od prac o charakterze przedstawiającym, skupionych wokół człowieka czy dotykających kondycji społeczeństwa. Poprzez różne zagadnienia formalne, poruszające się w sferze nieprzedstawiającej, aż po działania instalacyjne angażujące przestrzeń oraz widza. Studenci na co dzień realizują swoje rzeźby w różnych materiałach takich jak ceramika, drewno, kamień, ale również brąz, żeliwo, aluminium czy tworzywo sztuczne. Można zobaczyć prace kameralne, jak również monumentalne, monochromatyczne oraz pełne koloru, stworzone z papieru a także odlane w betonie. Rzeźby budowane za pomocą światła czy wykorzystujące dźwięk oraz obraz cyfrowy.

Dobrym przykładem rzeźby, która zawiera te elementy jest praca dyplomowa Patrycji Patrzałek pt: „Dźwięk jako quinta essentia”. Monumentalna instalacja skonstruowana z rur ze stali nierdzewnej oraz światła led wprowadza widza w zupełnie nowy świat dźwiękowo wizualnych doświadczeń.

Kuratorzy: dr Marek Dryniak, dr Paweł Jach.