Serdecznie zapraszamy w piątek 21 października 2022 r. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy rzeźby pt. „Przestrzeń dialogu” Andrzeja Zwolaka, który odbędzie się w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. Wystawa będzie prezentowana do 23 listopada 2022.
Andrzej Zwolak – urodzony 26 lipca 1957 r. w Baligrodzie. W latach 1979 – 1984 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Profesor zwyczajny ASP. W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Rzeźby. Kierownik Katedry Rysunku w latach 2009 – 2016. Zajmuje się rzeźbą, małą formą rzeźbiarską i rysunkiem. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Krakowa, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP , złotym Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Twórca pomników i rzeźb w Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szklarach koło Krakowa, w Krakowie, Katowicach, w Osieku koło Tarnobrzegu. Autor wielu okolicznościowych tablic i medali. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
„…To niezgłębiona otchłań ontologiczna, labirynt indywidualnych uczuć i przemyśleń. Artysta poprzez te rzeźby przywołuje nam przed oczy w bardzo oszczędny sposób, aczkolwiek poprzez rozmiary kompozycji, dobitnie, podstawowe pytanie o przemijaniu i odchodzeniu. Jestem pewny że Profesor Andrzej Zwolak w swoich pracach rzeźbiarskich zapisując swój czas, pragnie dociec i pokazać kreatywne oblicze prawdy, którą się przeżywa, a która często kryje się pod maską konformizmu na okoliczność. Najbardziej jest to widoczne w kompozycji „od A do XYZ”. To czas przeszły. Fragment wspomnień po mnie, po tobie, po kimś, o którym się jeszcze pamięta. Pomimo że mgła nieubłaganie biegnącego czasu, zasnuwa swoim welonem barwność i kolorystkę każdej minionej osobowości czy to tej najbliższej czy znanej tylko na jakąś okoliczność, to jednak pozostaje nam zawsze we wspomnieniach jakiś zunifikowany zarys. Poczekalnia w której się znajdujemy, milknie. Pozostają mało ważne przedmioty, które zasnuwający dym zapomnienia spopiela przetwarzając je w symboliczne milczące gadżety…”
prof. Czesław Dźwigaj