Cykl audycji o pierwszych kobietach studiujących w ASP

Plakat "Ile właściwie było wielkich artystek?"

Od 15 października 2021 do 10 czerwca 2022 w cyklu co dwa tygodnie Iwona Demko w rozmowie z Patrycją Bochenek opowiadała w internetowym Radiu Kapitał o pierwszych kobietach studiujących w krakowskiej ASP.

Podcast składający się z osiemnastu trzydziestominutowych odcinków przybliżał biografie studentek z archiwalnej listy kobiet studiujących w roku akademickim 1919/1920 oraz zdradzał, jak przebiegały poszukiwania i próby rozwikłania ich zapomnianych losów. Iwona Demko od sześciu lat zajmuje się badaniem życiorysów studentek krakowskiej ASP, które jako pierwsze kobiety ukończyły semestr 1919/1920 r. Demko ma na swoim koncie również publikację o pierwszej studentce krakowskiej ASP Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej. Audycja powstała przy okazji indywidualnej wystawy Demko poświęconej wspomnianym kobietom pt. „Ile właściwie było wielkich artystek?”, która miała miejsce w listopadzie 2021 r. w mia ART GALLERY we Wrocławiu. Kuratorką wystawy była historyczka sztuki Patrycja Bochenek i to ona stała się rozmówczynią Iwony Demko w Radiu Kapitał. Motywacją do powstania wystawy oraz audycji była również przypadająca w 2021 r. 50. rocznica wydania eseju Lindy Nochlin „Dlaczego nie było wielkich artystek?”.

Bohaterki audycji: Zofia Baltarowicz-Dzielińska, Irena Borzęcka-Kozłowska, Irena Czarnota-Bojarska, Stefania Feill, Maria Fromowicz-Simeoni, Maria Gutkowska-Rychlewska, Izabella Koziebrodzka (Ścibor-Rylska), Helena Kozłowska-Dąbrowska, Bala Leser/Zofia Woźna, Helena Loria, Zofia Mars, Halina Miączyńska, Natalia Milan, Janina Narzymska, Olga Niewska, Olga Plutecka, Izabella Polakiewicz-Wichlińska, Janina Reichert-Toth, Zofia Rudzka, Romana Szereszewska/Joanna Grabowska.

Wszystkie audycje są zarchiwizowane i można je odsłuchać w dowolnym momencie na stronie Radia Kapitał.