Historie pierwszych studentek krakowskiej ASP, czyli oprowadzanie dry hab. Iwony Demko po wystawie „Ile właściwie było wielkich artystek?”

Napis na szybie "Ile właściwie było wielkich artystek"

W dniach 23.11 – 11.12.2021 r. w mia ART GALLERY odbyła się wystawa Iwony Demko „Ile właściwie było wielkich artystek?”. Ekspozycja stanowiła podsumowanie czteroletniej kwerendy Iwony Demko i przybliżała biografie i twórczość studentek z archiwalnej listy kobiet, które jako pierwsze ukończyły semestr 1919/1920 na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na wystawie połączono prace, fotografie, dokumenty i artefakty tych kilkunastu artystek z pracami Iwony Demko.

Lista „pierwszych” studentek, które wzięły udział w wystawie: Zofia Baltarowicz-Dzielińska, Irena Borzęcka-Kozłowska, Irena Czarnota-Bojarska, Danuta Dzielińska, Stefania Feill, Maria Fromowicz-Simeoni, Maria Gutkowska-Rychlewska, Izabella Koziebrodzka (Ścibor-Rylska), Helena Kozłowska-Dąbrowska, Bala Leser/Zofia Woźna, Helena Loria, Zofia Mars, Halina Miączyńska, Natalia Milan, Olga Niewska, Izabella Polakiewicz-Wichlińska, Janina Reichert-Toth, Zofia Rudzka, Romana Szereszewska/Joanna Grabowska.

Szczególne podziękowania dla:

• Anny Miączyńskiej Van-Veen za udostępnienie prac Haliny Miączyńskiej
  • Urszuli Grabowskiej za udostępnienie prac Joanny Grabowskiej
  • Anety i Krzysztofa Tyl za udostępnienie prac Stefanii Feill
  • Magdaleny Korczak za udostępnienie prac Izabelli Koziebrodzkiej
  • Muzeum ASP za udostępnienie pracy Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej

Oprowadzanie po wystawie dostępne jest na www.

Dokumentacji wystawy znajduje się na stronie mia ART GALLERY.