Nasze wspólne przedsięwzięcie z Centrum Kultury Śląskiej

Plakaty wydarzenia "Terytoriamaterii"
„Terytoria materii. Od logiki formy do stylistycznych inwersji” to pierwsze wspólne przedsięwzięcie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Centrum Kultury Śląskiej, które zainaugurowały 19 listopada 2022 r. w pałacu w Nakle Śląskim konferencja oraz wystawa zbiorowa dydaktyków i studentów oraz zaproszonych artystów.

Wydarzenie, którego pomysłodawcą był prof. Jacek Kucaba z Pracowni Rzeźby w Drewnie, zorganizowała Katedra Rzeźby w Materiale Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Jak wyjaśnił dziekan Wydziału Rzeźby prof. dr hab. Jan Tutaj, wystawa jest projektem artystyczno-badawczym, dlatego w dniu otwarcia towarzyszyła jej konferencja z udziałem prelegentów – z uczelni nie tylko krakowskiej, ale także wrocławskiej i toruńskiej.

Po południu, w czasie wernisażu, dziekan Wydziału Rzeźby prof. dr hab. Jan Tutaj opowiedział, jak ważne w przypadku tej dyscypliny twórczej jest tworzywo: kamień, ceramika, brąz czy stal, które we współczesnej rzeźbie nabierają nowego sensu: – Współczesna sztuka abstrakcyjna mówi językiem tworzywa, niekoniecznie zastanawiając się nad treścią, tematem. Podkreślił także znaczenie przestrzeni: – Przestrzeni nie tylko w sensie dosłownym, czyli otoczenia, w które można rzeźbę czasowo wstawić i zdemontować, ale przestrzeni, która jest elementem budującym, która jest wnętrzem materii, budując relację między wnętrzem a odbiorcą.

Doskonale te słowa współgrały z wypowiedzią otwierającego wernisaż dyrektora Stanisława Zająca, mówiącego o tym, że wnętrze pałacu jak mało które nadaje się do prezentacji tej wystawy. A i jej kurator, dr Paweł Jach, odniósł się do tej kwestii dziękując Centrum “za terytorium, które mogliśmy wypełnić materią”. Wyraził także nadzieję na kontynuację tak dobrze rozpoczętej współpracy.

Wspólna wystawa oraz konferencja to możliwość prezentacji naszych osiągnięć, promocja Akademii oraz Wydziału Rzeźby. Okazja do prezentacji własnego potencjału artystycznego jak również wymiana poglądów i doświadczeń.

Wystawa potrwa do końca stycznia 2023.  W najbliższym czasie 4, 5 grudnia odbędą się oprowadzenia z kuratorem wystawy dr Pawłem Jachem.

Przedsięwzięciu będzie towarzyszyło wydanie katalogu prezentującego wystawiane prace oraz teksty zaproszonych artystów przygotowane na konferencję o tym samym tytule.

Uczestnicy wystawy:

Zaproszeni Artyści

• Mgr Mateusz Grobelny (Bolesławiec)
  • Prof. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska (ASP Wrocław)
  • Dr Andrzej Kosowski (ASP Wrocław)
  • Dr hab. Sebastian Mikołajczak, prof. uczelni (Wydział Sztuk Pięknych UMK Toruń)
  • Dr hab. Grzegorz Niemyjski, prof. Uczelni (ASP Wrocław)

Dydaktycy Katedry Rzeźby w Materiale, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie:

• Mgr Tomasz Bielecki
  • Dr Sławomir Biernat
  • Dr Magdalena Cisło
  • Dr hab. Iwona Demko, prof. uczelni
  • Mgr Andrzej Dromert
  • Dr Jacek Dudek
  • Mgr Michał Dziekan
  • Dr Paweł Jach
  • Prof. Jacek Kucaba
  • Dr Marcin Nosko

Studenci: Monika Leśniak, Natalia Małkiewicz, Aleksandra Olszar, Bogdan Popardowski, Milena Pułaczewska, Marcin Rockstein, Agnieszka Sowińska, Norbert Sipos, Kamila Stovrag, Kamila Wajda, Sabina Wojtasińska.

Prelegenci oraz tytuły wystąpień:

1. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska – „Wieloznaczność formy”.
  2. Dr hab. Grzegorz Niemyjski – „Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie”.
  3. Dr Andrzej Kosowski – „Balans”.
  4. Mgr Mateusz Grobelny – ” Akwarium ognia”.
  5. Dr hab. Sebastian Mikołajczak – „Mały relief” w projektowaniu monet.
  6. Dr Marcin Nosko – „Kamień, czas i kontekst”
  7. Dr Paweł Jach – „Przestrzeń Ukryta i jej uobecnianie”

Autorzy zdjęć: dr Sławomir Biernat, Michał Lerka

Wernisaż wystawy