Spotkanie z Alicją Bielawską

Środa 27.02.2019, g. 12.00
Alicja Bielawska – prezentacja twórczości i spotkanie z artystką
ASP Kraków, pl. Matejki 13 (sala 100, piętro I)
wstęp wolny
Alicja Bielawska (ur. 1980 w Warszawie) – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Katarzyny Józefowicz na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy rysunki i rzeźby, wykorzystując w nich takie materiały, jak tkaniny, metal, drewno, ceramika. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami, a wspomnieniami dotykając kwestii względności percepcji i roli pamięci. Do swoich prac wprowadza również elementy choreografii i performansu.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012), Startstipendium Mondriaan Fonds (2012/13), Młodej Polski (2014). Odbyła rezydencje artystyczne w Academie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2014-2015) i w Nida Art Colony (2016). W 2015 roku nominowana do nagrody SPOJRZENIA 2015 – Nagroda Deutsche Bank, współorganizowanej przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie. A w 2016 roku nominowana do nagrody Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne. W 2013 roku zaprojektowała kotary do audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2018 roku również dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wykonała pracę Śniąc w nocy w środku dnia. Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej organizowany przez Fundację Burdąg w Centrum w Ruchu (2017). Pokazywała prace na wystawach indywidualnych, m.in.: Ukryte wątpliwości w galerii Kasia Michalski (2017), Jeśli nie tutaj, gdzie w Galerii Labirynt w Lublinie (2017), Nie ma stałych punktów w przestrzeni w galerii Starter w Warszawie (2016), Soft Ground w Sodu 4 w Wilnie (2016), Mufka na trapezie w galerii Starter w Warszawie, Kiedy rzeczy znajdą swoje miejsce w BWA w Zielonej Górze (2013), Przybrane kształty w Galerii Arsenał w Białymstoku (2012), Obroty rzeczy w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2010), – Mam poczucie, że o czymś zapomniałam. – Myślę, że za dużo pamiętasz, w Galerii Czarna w Warszawie (2010).
Spotkanie poprzedza otwarcie wystawy Alicji Bielawskiej „Pozwól przestrzeni obracać się” w Tarnowie.
Spotkanie z artystką, prezentacja twórczości i spacer po wystawie 28.02.2019 (czwartek), g. 13.00-15.00; wystawa czynna do 10.03.2019 / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4.
Wystawa Alicji Bielawskiej jest prezentowana wewnątrz wystawy „Między słowami”, której autorką jest prof. Katarzyna Józefowicz – promotorka artystki.
Pretekstem do spotkania prac dwóch artystek różnych pokoleń, Alicji Bielawskiej i Katarzyny Józefowicz w przestrzeni dworca PKP w Tarnowie, było inne spotkanie, na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie Bielawska pracuje nad doktoratem pod kierunkiem prof. Katarzyny Józefowicz. Zestawienie ich prac pokazuje jak ważna jest dla nich materialność, dialog z przestrzenią i widzami. W tym przypadku nie jest to neutralna przestrzeń, ale przestrzeń dworcowa z materialnością posadzki z kwadratowych czarno-białych płytek, żeliwnych kolumn, przeszklonych drzwi, drewnianego sufitu, to przestrzeń gdzie konkretne materiały zaznaczają swoją obecność, w którą wpisują się prace artystek.
back to top