X lat II Pracowni Rysunku

fot. Monika Żarnowska

II Pracownia Rysunku prowadzona przez prof. Andrzeja Zwolaka obchodzi w tym roku jubileusz dziesięciolecia swego istnienia. Wystawa, która miała miejsce w Galerii „Akademia w Bronowicach”  w Krakowie w dniach 26.11.2019 – 31.01.2020, przekrojowo ukazała rezultaty pracy studentów. Różnorodność tematów oraz szerokie spektrum rozwiązań formalnych spaja ze sobą osoba Profesora, który w autorskim komentarzu do katalogu towarzyszącemu wystawie pisze:

„Poprzez twórcze poszukiwania zmierzamy w przyszłość – przestrzeń, która oczekuje na wypełnienie dziełem artystycznym, dzisiaj postanowiłem wrócić do przeszłości i zobaczyć to co wydarzyło się w tym czasie, który minął. Jako prowadzący pracownię z asystentem Bartłomiejem Węgrzynem w której, również asystowali dr Dobiesław Gała i mgr Tomasz Bielecki zaprezentować te dokonania na wystawie w przestrzeniach galerii „Akademia w Bronowicach”. Tworząc autorski program nauczania skierowany był i jest na rozwój twórczy studentów, ich indywidualność, świadomość artystyczną w rozumieniu roli i sensu sztuki. Istotna jest płaszczyzna porozumienia w relacji dawniej mistrz – uczeń, dzisiaj pedagog – student. Ten dialog pozwala na skuteczniejsze działania w obszarze sztuk pięknych. Rysunek jako medium wypowiedzi artystycznej w procesie poznawczym, analitycznym, badawczym, czy kreacyjnym daje studentom możliwość pełnego rozwoju ich wrażliwości, wirtuozerii warsztatowej, jak również wnikliwych przemyśleń intelektualnych. Od analizy do syntezy, poprzez aspekt wyobraźni, intuicję, auto-ekspresję, czy eksperyment, w znacznej mierze elementy te mają istotny wpływ przy rozwiązywaniu zagadnień twórczych. Takie działania pozwalają na kształtowanie osobowości artystycznej studenta. Wystawie towarzyszy wydany katalog, w którym można zobaczyć zrealizowanych ponad 30 aneksów dyplomowych o wysokich walorach artystycznych, przekraczających pewne granice definicji artystycznej, od figuracji do rozwiązań abstrakcyjnych wychodząc z płaszczyzny w realną przestrzeń, jak również prace kursowe powstałe w pracowni.”