Z kurzu w kurz – wystawa w Cricotece z udziałem Iwony Demko

Plakat dotyczący wystawy "Z kurzu w kurz"

27 kwietnia 2022 r. została otwarta wystawa „Z kurzu w kurz” w ramach tegorocznego Copernicus Festival, który w tym roku przyjął za hasło przewodnie słowo „informacja”. Wystawa „Z kurzu w kurz” – odbywająca się w ośrodku dokumentacji, jakim jest Cricoteka jest zbiorową opowieścią o archiwach.

Iwona Demko wzięła udział w wystawie obok takich artystek i artystów jak: Bogusław Bachorczyk, Andrzej Bednarczyk, Michał Bratko, Karolina Jarzębak, Tadeusz Kantor, Joanna Sitarz, Anna Skrzypczyk, sandra stpn, Borys Szadkowski, Michał Zawada.

Wystawa potrwa do 22 maja 2022 r.

Kurator i kuratorka wystawy: Kamil Kuitkowski, Kinga Nowak

Iwona Demko zaprezentowała pracę poświęconą jednej z pierwszych studentek krakowskiej ASP – Helenie Kozłowskiej-Dąbrowskiej. Jest to ręcznie wyhaftowany włosami artystki list Heleny Kozłowskiej-Dąbrowskiej do brata z 1935 r., który Demko wykonała na podstawie kartki odnalezionej w archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oprócz tego na wystawie jest wideo prezentujące aktywność Demko na Wikipedii, gdzie tworzy artykuły poświęcone kobietom, które jako pierwsze studiowały na ASP w Krakowie.

„Kochany Kaziku!”, 2021, tkanina bawełniana, włosy – haft ręczny włosami na bawełnie, fot. Iwona Demko

„Kochany Kaziku! Niedziela

Proszę Cię z całego serca, przyjedź do Krakowa i ratuj mnie. Zosia z Włodkiem wpakowali mnie do domu dla umysłowo chorych w Jugowicach pod Krakowem koło Borku Fałęckiego. Weź taksówkę wprost z dworca i przyjedź po mnie, żądając wydania mnie, z tem że bierzesz mnie do siebie. Proszę weź pieniądze na opłacenie mojego kilkudniowego pobytu tutaj, gdyż nie chcę, żeby wojskowość zwracała, bo by Frankowi to w opinii zaszkodziło. Przyjedź proszę Cię zaraz i wprost do mnie, jeżeli choć troszkę masz dla mnie uczucia. Hela”

Info o wystawie na stronie Cricoteki.