Światowej sławy rzeźbiarka Ursula von Rydingsvard odwiedziła krakowską ASP

Dwie kobiety i trzech mężczyzn w gabinecie JM Rektora prof. Andrzeja Bednarczyka

Ursula von Rydingsvard, jedna z najbardziej znanych  w Stanach Zjednoczonych artystek-rzeźbiarek, odwiedziła krakowską ASP. Ze szczególnym zainteresowaniem zwiedziła pracownie Wydziału Rzeźby. Była także gościem w gabinecie JM Rektora prof. Andrzeja Bednarczyka. W spotkaniu tym uczestniczyli: Prorektor ds. współpracy dr hab. Bartłomiej Struzik, prof. ASP, Prodziekan Wydziału Rzeźby dr Dobiesław Gała oraz Eulalia Domanowska kuratorka wystawy „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka”.

Artystka odwiedziła krakowską ASP przy okazji otwarcia wystawy „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka”, którą od 6 listopada 2021 r. do 6 lutego 2022 r. można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Monumentalne rzeźby Ursuli von Rydingsvard przywołują antyczne pojęcie wzniosłości. W czasie swojej ponad czterdziestoletniej praktyki artystycznej zdobyła umiejętność przekraczania kulturowych granic, które obrazują jej rozwój intelektualny i psychologiczny. Jest jedną z nielicznych rzeźbiarek na świecie, która operuje tak monumentalną formą, łącząc precyzję i pracowitość, przypominającą twórców średniowiecza, z nowoczesną sztuką abstrakcyjną, której nadała własny niepowtarzalny charakter. Pokaz w Muzeum Narodowym w Krakowie obejmuje jedenaście rzeźb wykonanych z drewna cedrowego (w tym jedną ze zwierzęcych jelit), jedenaście rysunków i jedną instalację wykonaną z przedmiotów gotowych.

Studenci Wydziału Rzeźby zostali zaproszeni do udziału w autorskim wykładzie artystki “Rzeźby Ursuli von Rydingsvard”, który odbył się w Muzeum Narodowym w Krakowie jako wydarzenie towarzyszące wystawie  „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka”. Współorganizatorem tego spotkania był Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.